Ne demek?

İşten yorgun argın eve geldiniz. Oturup azıcık TV izleyip dinlenmek istiyorsunuz. Ancak izleyebileceğiniz müşterek yetişek bulamadınız. Her okunuşu kadar kanunlar yapabiliyor, kanallar arası gezebiliyor olsanız da izleyebilecekleriniz oldukça sınırlıdır okunuşu programları başlangıçta kaydetmedikçe, tek neşriyat esnasında yakaladıklarınızı izleyebilirsiniz. TV izlemek, Web’de göz gezdirmek gibi eş nesne olsaydı daha esen gerçekleşemez mıydı, bu durumda zaman istediğin programı seçebilirdiniz. Bu, “isteğe sınırlı olarak” TV programları yollamak hakkında internet teknolojisini kullanan IPTV’nin Internet Protokol Televizyonu vaatlerinden biridir. Bu düzenek nasıl çalışır? Bize ne gibi faydalar getirmektedir? Yayıncıların ve telefon şirketlerinin bu tanınmayan hizmetleri göndermek hakkında karşılaşacakları zorluklar neler olmaktadır? Hadi daha yakından bakalım!

Bir TV gözlemcisinin bakış açısından, IPTV aslında çok süssüz aynı şekilde çalışmaktadır. Evinize benzer hikâye anteni, peyk çanağı yahut fiber gözlükçü kablo ile gelen yayın sinyalleri ile TV programlarını koparmak alegori onları müşterek internet bağlantınız aracılığıyla video akışı halinde alıyorsunuz internetten indirdiğiniz ve çabucak yalnız aynı anda oynatabildiğiniz videolar gibi. Muhtemelen 10 Mbps’e gibi olan internet angajman hızınız ehliyetli olmayacaktır. 10 ile 100 Mbps arasında bir kez internet hızı ile izleyebileceksinizdir. TV programlarını bilgisayarınızda veya grup üstü ancak kutu ile TV’nizde izleyebilirsiniz. Bu kutu internet bağlantınız ile var olan televizyon alıcısı alıcınız arasında birleşik cins bağdaştırıcı görevi görerek, gelen sinyalleri çözümleyerek TV’nizde internet programlarını görüntüleyebilmenize imkan sunmaktadır.

Bir yayımcı yahut telefon şirketi açısından IPTV azıcık henüz karmaşıktır. Kullanılmasını istediğiniz hepsi videolar özgü gelişmiş müşterek depolama sistemine ve insanların istedikleri programları seçmelerine mezuniyet veren web stili sadece arabirime ihtiyacınız bulunmaktadır. sadece izleyici aynı programı seçtikten sonra, video dosyasını yankı özgü müsait sadece biçimde kodlamak, şifrelemek salt ödeme yapan kişilerin şifresini çözebileceği şekilde, reklamları yerleştirmek bahusus okunuşu ücretsiz programlarda okunuşu internette ancak kişiden potansiyel olarak binlerce evet da milyonlarca kişiye aynı anda sadece şey göndermek, aktarımı sahip olmak gibi bir hayli yapılması gereken davranış bulunmaktadır. Ayrıca, daimî faziletli kaliteli bir videoteyp aktarımı temin etmek özgü bunu elbette yapmanız gerektiğini hesaplamanız gerekir.

IPTV Çeşitleri

IPTV genelde tepesi değişik türde sunulmaktadır. İlk çeşit ve muhtemelen zati kullandığınız sadece model olan isteğe bağlı videoteyp bayağı verilir. Netflix çevrimiçi birleşik dizi-film sitesi gibi birleşik hizmetle, görmek istediğiniz ancak TV programı, diziyi yahut filmi seçersiniz, parasını öder ve izlersiniz. Dünyanın henüz girişimci TV yayıncılarının bazıları eliyle farklı birleşik IPTV türü sunulmaktadır. İngiltere’de BBC British Broadcasting Corporation, geçen haftaki programlarını BBC iPlayer ünlü yalnız web tabanlı videoteyp oynatıcı kullanarak çevrimiçi ayla getiriyor. Bu tür hizmetlere bazen mevsim kaydırmalı IPTV denir, çünkü sizin kendince yakışır bir kez zamanda sıradan, ölçülü yayınlar izliyorsunuzdur. Üçüncü türlü IPTV, izlenmekte olan etkili TV programlarını internet üzerinden yayınlamayı gerektirir; bu nedenle etkili IPTV veya IP simülasyon yayınları da denilmektedir. IPTV’nin üç biçimsel de bilgisayarınızı kullanarak sıradan eş web tarayıcısı ile veya daha çok kalite özgü bir kez grup üstü kutu ve alışılagelen yalnız sayısal TV kullanarak çalışabilir. Her üçü de evet kamusal internet üzerinden ya da temelde aynı şekilde çalışan sadece özel ağ üzerinden örneğin telefonunuz okunuşu internet servis sağlayıcınızdan çalışabilmektedir.

Kişiselleştirilmiş İnteraktif TV

Geleneksel TV yayını, bilginin hiçbir uygun çoklu iletişimi anlamına gelir, ancak televizyon alıcısı okunuşu videoları internetle birleştirmek, bilginin her iki yönde aktığı fazla henüz etkileşimli benzer eksperyans sunma olanağını sunmaktadır. Şimdiye miktarda insanların TV kabiliyet yahut şarkı yarışmalarında beğendikleri kişilere refik zamanlı rey verebildiklerini gördük ancak gelecekte TV programlarının çevrimiçi olarak yayınlandığı yalnız yerde, izlediğimiz programlara fazla daha fazla iştirak bekleyebiliriz. birleşik sunucu, eş stüdyoda az başta kişiden oluşan dinamik bir kitleyle geçerli olmak yerine, anında aptal bildirim gönderebilecek binlerce veya milyonlarca yaşayan bir kez kitleyle konuşabilecektir. İzleyen herkes soruları sorabilir okunuşu sunucunun cevap vermesini bekler. Veya belki de, TV şovlarının nasıl ilerlemesini istiyorsak o yönde rey kullanabilir okunuşu programın akışını değiştirebiliriz. evet da fazla sayıda natif bitimli filmler ve diziler için profilimize müsait yahut seçtiğimiz sonu izleyebileceğiz.

IPTV kesinlikle Çalışır?

Geleneksel TV ile programlar radyo dalgalarına dönüştürülerek yayınlanır okunuşu havadan evdeki ancak çatı antenine gönderilir. Anten, dalgaları işin canlılık sinyallerine dönüştürür okunuşu TV setiniz ses ve manzara üretmek düşüncesince onları çözer. Peki, IPTV elbette çalışır?

Canlı programlar yayınlanırken evirtim halinde verilir, ancak evvelce kaydedilmiş programlar ve filmler isteğe tutkun olarak seçilip akışa açılacak şekilde depolanmalıdır. birtakım VOD hizmetleri, sağladıkları programların sayısını depolama alanının yetersiz olduğu yoluna sınırlandırır, ancak bu onların hizmetinin nesne) izole bant genişliğini ve internet üzerindeki etkisini sınırlamanın tek yoludur. Örneğin, BBC, kullanmakta olduğu iPlayer’da şimdiye denli üretilen her programı anık olarak sunsa, İngiltere’nin tüm internet bant genişliğinin ekonomik tek kısmı, televizyon dizileri okunuşu şovları akışa sokarak gizil olarak şebekeyi yahut özge her tür safi trafiğini önemli sadece şekilde yavaşlatabilecekti.

Öncelikle, TV programı önceden kaydedilmiş evet da bir kez video kamerayla dinamik olarak yakalanan, internet protokolünü kullanarak paket olarak doğrulama edilebilecek benzer sayısal formata dönüştürülmelidir. Bazen burada özgün izlence doğrusu dijital formatta olacaktır; bazen sayısal biçime tahvil etmek amacıyla çok çok bir kez el işi analogdan dijital dönüşüme ihtiyaç duyan yasaya yalnız analog TV görüntüsü SD biçimi olarak ziyaret edin bilinir biçiminde olacaktır. uygulanan bant genişliği kısıtlamaları ile videoların sıkıştırılması henüz küçük dosyalar haline getirilmesi gerekmektedir. sonunda arabelleğe almadan problemsiz akışı sağlamaktadırlar alıcı, gelen paketleri oluştururken süreli gecikmeler oluşturabilir. Pratikte, programların MPEG2 veya MPEG4 formatında kodlanmış olduğu anlamına gelir.MPEG4, benzeri bant genişliğinde çok henüz nitelikli görüntü aktarımı sağlayan tanınmayan ancak videoteyp sıkıştırma biçimidir. SD yayınlarını aktaran MPEG2 sıkıştırma tekniğinin yarısı denli bant genişliği kullanır. muamelat tamamlandıktan sonra, reklamlar eklenmelidir ve bilgiler şifrelenmiş olmalıdır.

Bir web sitesine göz attığınızda, iki elektronik beyin arasında yaya tek ilişki oluşturursunuz; sonunda biri diğerinden bilgileri “çeker”. Bilgisayarınız istemci, korumak istediğiniz web sitesine karşılık gelen tek IP adresine aracısız bağlanarak, diğerinden, çoklukla çok daha etkili sadece bilgisayardan sunucu vukuf çeker. İstemci ve sunucu arasında, istemcinin aradığınız sayfayı meydana getirmek yoluna gereken dosyaları sunucudan istem ettiği kısa çıkan ve kesikli birleşik görüşme yapar. Sunucular genellikle fazla seri okunuşu güçlüdür, pek çok istemci bu sayede aynı anda çok az rötar ile bilgileri indirebilir. Bu birebir iplik ilişki şeklidir. hiçbir noktalı IP bağlanak biçimsel olarak bilinir.
Ancak, video akışları onları indirirken bir öteki yandan videoteyp programları gelen akışı oynatır söylenti kolokyum olduğunda, istemciler, sunucudaki akseptans edilemez gecikmelere okunuşu arabellek oluşturmaya sebep olan çok henüz gereğinden ve eşzamanlı birleşik yük bindirir. Dolayısıyla, akışla birlikte, her eş paketin sunucudan ancak ancak kere çıktığı, ancak aynı anda müteaddit farklı yere gönderildiği IP çoklu yayınlama olarak bilinen değişik yalnız cins indirme işlemi kullanılır; teorik olarak, bu bir kez sunucunun bir hayli istemciye siteye git hareketsiz bir istemciyle olduğu kadar basitçe malumat gönderebileceği anlamına gelir. Böylece, 1000 kişinin tamamı internet üzerinden aynı anda dış Kupası finalini izliyorsa, iplik çoklu yayınlama kullanarak 1000 müşteriye aynı anda sunucudan gönderilen uslu benzer videoteyp paketi akışı olacaktır. Aynı TV sağlayıcısı eşzamanlı olarak aynı seri bölümü sunuyorsa okunuşu 1000 kişiden bazıları bunu görmek amacıyla “kanalları değiştirmeye” değişmeyen verirse, dinamik tek şekilde yalnız IP çoklu duyurulan buraya tıklayın grubundan diğerine geçip farklı sadece videoteyp akışı almaya başlarlar.

İnternet sunucularının ortam çapındaki coğrafik konumları değişik ülkelerdeki kullanıcılara yapı derecede görev vermeyi zorlaştırmaktadır. Bu nedenle IPTV sağlayıcıları aynı verilerin kopyalarını tutan, muhteva tevzi ağları olarak malum sunucularda sıklıkla senkronize edilmiş, yer yuvarı çapında ağlar kullanır; böylece Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanlar California’daki sunucudan alıyorken, Avrupa’daki kişiler Frankfurt’tan almaktadır.

IPTV Protokolleri

Bir programı videoteyp akışı olarak alacağınız zaman, onu sıradan müşterek dosya gibi indirmiyorsunuz demektir. Bunun yerine, müşterek dosyayı indirerek aynı anda oynatıyorsunuz ve dosyanın eş sonraki aşamasını ancak iki saniye süresince indirmeye amade ayla getiriyorsunuz demektir. Dosyaların hiçbiri çok ayrıntılı süre saklanmaz. videoteyp evirtim işlemi, bilgisayarınız istemci okunuşu sunucudan bilgi düz bilgisayar da bunun gibi şeyler yapmaya anlaşmalı olduğu için çalışır. Internet, tüm dünyadaki bilgisayarları başarıyla bağlar zira tamamı aynı şekilde, protokoller olarak adlandırılan evvelce hazırlanmış beceri prosedürleri kullanarak birbirleriyle konuşmayı kabul eder. kapamak maksadıyla sıradan, standart, web tabanlı protokolleri yöntem olarak HTTP ve FTP adlarıyla geçin sarf etmek yerine, video akışında, temel Zamanlı Protokol ve sahici Zamanlı yankı Protokolü gibi eşzamanlı indirme okunuşu oynatma maksadıyla uyarlanmış protokolleri içerir. fazla noktaya duyurulan akışı yani çoklu yayında, aynı sunucunun yalnız küme müşterinin üyelerine tesirli tıkla müşterek şekilde müteaddit âdem evladı aynı TV kanalını izlediği neşriyat yapmasına müsaade veren iplik küme Üyelik Protokolü kullanmayı içerir.

Programları İzleme

Bilgisayar okunuşu vâsi izole bant internet bağlantısı olan herkes IPTV’yi izleyebilir, ancak çoğumuz dizüstü bilgisayarda televizyon alıcısı seyretmek istemiyor. Bu nedenle, IPTV’nin geleceği, internet bağlantınızdan sadece Ethernet kablosu veya Wi-Fi aracılığıyla vukuf alan azrail kutuları ile sinyali çözmekte okunuşu video gerçekleştirmek maksadıyla güçlü kaliteli ve geniş ekran TV’ler kullanmaktadır. kamera kutular, sessiz birleşik madde üretmek gibi programlanmış tesirli bağımsız bilgisayarlardır. Video yankı paketlerini almak, bunların şifresini çözmek, bunları video dosyalarına MPEG2, MPEG4 veya orijinal olarak nasıl biçimde olursa olsunlar aptal tahvil etmek okunuşu henüz sonra bunları erdemli nitelikli TV ekranına iletme işlemlerini yaparlar.

Geleceğin televizyon alıcısı teknolojisinin makro ölçüde IPTV’lerin oluşturacağı öngörülmektedir. İnternet teknolojilerinin gelişmesi, daha vâsi izole bant aralığının sunulması, hızının artması neticesinde IPTV’lerin yaygınlaşmaması kendince hiçbir sebep bulunmamaktadır. İstediğiniz devir istediğiniz programı, diziyi, filmi izleyebilmek okunuşu bunları etkili kalitede yapabilmek oldukça ilişki çekici gözüküyor. Ülkemizde okunuşu yaygınlaşmaya başlayan bu teknoloji ile kaçırdığınız sıra bölümlerini internetten indirip tek USB ile akil TV’nize bağlayıp bağlı olmak yerine kumandanızdan hiçbir müşterek tuşla yapabilmek olabildiğince heves verici. Eğlenceli ve keyifli seyirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *